phone_round.svg
SEKRETARIAT
15 841 67 03

Poradnia Domowego Leczenia Tlenem

Przychodnia Specjalistyczna ul. Wolności 54

tel.: 15 841 68 02, 15 841 68 36

lek. med. Zdzisława Zdonek

Godziny przyjęć:
Poniedziałek: 16.00 - 17.00
Piątek: 15.00.-17.00


Poradnia Domowego Leczenia Tlenem jest miejscem, gdzie sprawowana jest opieka nad chorymi wymagającymi wspomagania oddechu przy pomocy koncentratora tlenu.
Tlenoterapia polega na korzystaniu przez Pacjenta z koncentratora tlenu, który używany jest warunkach domowych. Korzystanie z koncentratora jest zgodne ze wskazaniami lekarza, zazwyczaj codziennie przez pewną część doby, z określonym przepływem tlenu.
Podstawą do objęcia opieką przez poradnię DLT jest skierowanie. Aby zostać zakwalifikowanym, należy udać się do poradni DLT ze skierowaniem otrzymanym od lekarza rodzinnego, pulmonologa lub po wypisaniu ze szpitala. Lekarz pracujący w poradni domowego leczenia tlenem stwierdza, czy wyniki badań, dolegliwości spełniają kryteria kwalifikacji do tlenoterapii.
Osoba zakwalifikowana do odbycia tlenoterapii w warunkach domowych, która spełniła wskazania do tlenoterapii, znajduje się pod ciągłą opieką poradni domowego leczenia tlenem (DLT) i podlega okresowym badaniom, opierających się na:
- wizycie domowej lekarza, pielęgniarki, podczas której oceniane są parametry życiowe pacjenta, tj. ciśnienie tętnicze, tętno, saturacja, EKG, spirometria oraz sprawność aparatu, odpowiednie stężenie tlenu, czas trwania tlenoterapii w ciągu doby i stan ogólny chorego;
- wizycie w poradni łącznie z konsultacją lekarską, pielęgniarską, z oznaczeniem morfologii krwi, gazometrii tętniczej w dniu wizyty oraz ciśnienia tętniczego krwi, tętna, saturacji. Przeprowadza się także badanie spirometrii, EKG, RTG klatki piersiowej, według harmonogramu wizyt;
- kontroli sprawności koncentratora tlenu przez osobę do tego uprawnioną.
Zadaniem pacjentów poddanych tlenoterapii jest przede wszystkim niepalenie papierosów. Jest to warunek konieczny, bowiem palenie niszcząco wpływa na pozytywne efekty DLT oraz grozi wybuchem mieszaniny wzbogaconej w tlen.
Wskazania do tlenoterapii
Domowe leczenie tlenem (DLT) stosowane jest w przewlekłej niewydolności oddechowej oraz nienowotworowych, przewlekłych chorobach płuc, które prowadzą do przewlekłej niewydolności oddechowej, a są to przede wszystkim:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP);
- rozstrzenie oskrzeli;
- zwłóknienie płuc;
- mukowiscydoza;
- dysplazja oskrzelowo - płucna;
- astma oskrzelowa;
- zaawansowane zmiany pogruźlicze i pozapalne.
Pacjent korzysta z koncentratora samodzielnie w domu i raz na 3 miesiące zespół DLT odbywa wizytę w domu lub w poradni, by ocenić jego stan. Oprócz tych wizyt konieczne są również regularne badania.
Pacjent oraz rodzina/opiekunowie zostają przeszkoleni w obsłudze koncentratora i warunkach jego stosowania, które przedstawia poradnia DLT.
Koszty terapii Domowego Leczenia Tlenem pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Chory otrzymuje nieodpłatnie koncentrator oraz przewody tlenowe, a sam opłaca koszty energii elektrycznej zużywanej przez aparat w domu. Bezpłatny jest także serwis techniczny koncentratora oraz przeglądy.

psim2_small.jpg

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

Ta strona używa plików cookie. Korzystając z niej zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, zgadzasz się na ich używanie. Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.